Menu
Jak noworodek postrzega świat?

Jak noworodek postrzega świat?

Pierwsze tygodnie od narodzin dziecka to okres wielkiej rewolucji zarówno w życiu mamy, jak i maluszka. Pilnowanie pór karmienia, przewijanie, kojenie płaczu oraz czuwanie zarówno w dzień, jak i w nocy nad prawidłowym oddechem noworodka może wykończyć każdą początkującą (i nie tylko) mamę. Jednak waszemu dziecku również nie jest łatwo.

W pierwszym miesiącu życia organizm malca przystosowuje się do funkcjonowania w nowym środowisku. Stają przed nim takie wyzwania jak przyzwyczajenie się do zmian temperatury, nowego sposobu oddychania, przyjmowania i wydalania pokarmu (Harwas-Napierała i Trempała, 2009). Reakcje na bodźce pochodzące z otoczenia początkowo są ograniczone, ale maluchy potrafią już rozpoznawać zapach mleka matki, odwracają główkę, gdy poczują nieprzyjemną woń. Noworodek różnicuje dźwięki ludzkiej mowy, lubi słuchać czystych i wysokich tonów. Największą radość sprawia mu oczywiście głos mamy.

Świeżo upieczeni rodzice nie mogą oderwać wzroku od swojego maleństwa i chociaż ono również uwielbia ich bliskość, zdolność widzenia noworodka nie jest w pełni rozwinięta. Reaguje on na zmiany intensywności światła, jednak do około 3-go miesiąca akomodacja oka jest nieprawidłowa. Dziecko wyraźnie widzi jedynie obiekty znajdujące się w odległości około 21 cm. Wzrok noworodka nie pozwala również na rozpoznawanie wszystkich kolorów, najlepiej widoczne są duże wzory w kontrastowych barwach, np. czerni i bieli. Już po 3-4 tygodniach można dołączyć do zabaw przedmioty w innych jaskrawych kolorach, np. czerwonym.

By wspomóc rozwój zmysłu wzroku u swojego malca, mama może pokazywać mu proste elementy narysowane przez siebie markerem na białej kartce lub wykorzystać do tego specjalne czarno-białe książeczki Oczami Maluszka Sierra Madre dostępne w EcoBobo. Równie pomocne są czarno-biało-czerwone zabawki sensoryczne z serii MRB od Lullalove.

Źródło: Harwas-Napierała, B., & Trempała, J. (red.). (2009). Psychologia rozwoju człowieka: Charakterystyka okresów życia człowieka. Wydawnictwo Naukowe PWN.

Napisz do nas