Menu
Jak dzieci odczuwają smaki?

Jak dzieci odczuwają smaki?

Od niedawna pracuje z nami Karolina, która studiuje Bezpieczeństwo Żywności. Karolina przygotowała dla Was post, w którym zawarła ciekawostki na temat tego, jak dzieci odczuwają smaki :) Zapraszamy do ciekawej lektury!         

Wprowadzanie nowych produktów, tzw. uzupełniających (w okresie karmienia lub też po) do jadłospisu maluchów nie zawsze jest proste. Rodzice czasem muszą wykazać się nie lada cierpliwością i przebiegłością, by przekonać pociechę do spróbowania czegoś nowego ;) Jednak jak się okazuję naprawdę warto. 

Mimo, iż zdolność do akceptacji nowych pokarmów zmienia się z wiekiem, rozwój upodobań smakowych kształtuje się już w pierwszych dwóch latach życia. Z niektórymi nawet rodzimy się.

1. Preferencja smaku słodkiego pojawia się już u noworodka.

2. Koło 4 miesiąca życia pojawia się akceptacja smaku słonego. Największa przejawia między 6-24 miesiącem. Pamiętaj! Nie dosalamy dziecku w pierwszych latach życia posiłków, dzienne spożycie do 3 r.ż. powinno być zapewnione z naturalnych produktów i występującego w nim sodu.

3. Około 4 miesiąca rozwija się piąty smak – umami (zwany inaczej mięsnym bądź rosołowym).

4. Smak gorzki jak i kwaśny wywołują niechęć lub grymas – specjaliści podejrzewają , że to wynik ewolucji, gdyż takie pokarmy były potencjalnie trujące lub szkodliwe.

5. Okno wprowadzania nowych produktów występuje między 4 a 6 miesiącem życia. Starajmy się w tym okresie powoli zacząć przyswajać dziecku nowe smaki. Według literatury naukowej u dzieci, u których nie wprowadzono nowych pokarmów w odpowiednim momencie demonstrują trudności z karmieniem na kolejnych etapach rozwoju. 

Może także zdarzyć się odrzucenie wprowadzanego produktu, lub nagła niechęć do już poznanego. Nie zrażaj się tym :) Wielokrotne proponowanie tych samych produktów (nawet 10-15 razy) powoduje, że dziecko oswaja się ze smakiem, a nawet zaakceptuje. Pamiętajmy, że dla dziecka nowe smaki są dziwne i nieznane, dlatego bądźmy cierpliwi i konsekwentni. Dla dzieci między 12 a 24 miesiącem ważna jest, także atrakcyjność podawanych potraw. Dbajmy więc i zwracajmy uwagę na atrakcyjność także wizualną. 

Ciekawostki:

1. Warzywa powinny być podawane jako pierwsze, ze względu na istnienie naturalnej preferencji dla smaku słodkiego owoców.

2. Biorąc pod uwagę bardziej „wymagający ” smak i dłuższe oswajanie się, warzywa powinny być wielokrotne podawanie (nawet 10-15 razy) przyspieszy to moment , gdy dziecko będzie chętniej je spożywać.

3. Owoce podawajmy dopiero po rozpoczęciu podawania warzyw, utrzymując ciągle w jadłospisie.

4. Niemowlęta karmione piersią łatwiej akceptują nowe smaki.

Ważne!

Wrażliwość smakową łatwo wprowadzić , tak jak i zepsuć. Jeżeli dziecko będzie mieć w swojej diecie dużo przetworzonych produktów, zbyt dużo soli jak i słodkich rzeczy, a także posiłki będą monotonne– jego kubki smakowe zaczną słabiej reagować na smaki. Co oznacza, że mózg dziecka będzie domagał się więcej i więcej. W przyszłości taki maluch/ dorosły będzie więcej solił, czy słodził, oraz wykazywał większą skłonność do jedzenia typu Fast foodGdy już popełnimy ten błąd starajmy się wrócić do bogatej w dietę warzyw i owoców, bez ulepszania ich.

Dzieci wykazują dużą elastyczność preferencji smakowych i zdolność uczenia się nowych smaków. Wczesne doświadczenia dziecka związane z przyswajaniem pokarmów wpływa na wybory żywieniowe w kolejnych latach. Nie zrażajmy się więc niepowodzeniami w pierwszych próbach rozszerzania diety. Starajmy się urozmaicać posiłki pod względem smakowym, a także późniejszym etapie dbajmy o ich stronę wizualną, a na pewno osiągniemy mały, a zarazem wielki sukces.

Karolina Podgórska

 

Źródła: 

„Żywienie niemowląt i małych dzieci”, pod red. Haliny Weker i Marty Barańskiej, Instytut Matki i dziecka, Warszawa 2014

„Poradnik żywienia: Krok po kroku od narodzin do pierwszych narodzin”, pod red. Prof.. Hanny Szajewskiej i dr.hab.n.med. Andrei Horvath, medycyna praktyczna

Toporowska-Kowalska E., Funkowicz M., Kształtowanie preferencji smakowych we wczesnym okresie życia, Standardy Medyczne/Pediatria 2015 T. 12 689-697.

https://www.1000dni.pl/1-rok-zycia/sol-skladnik-ktory-nalezy-ograniczac

Napisz do nas