Menu
Bolesne ząbkowanie

Bolesne ząbkowanie

Okres ząbkowania u malucha nadchodzi nieuchronnie. Niektóre dzieci znoszą ten naturalny proces bez większych skarg, innym jednak towarzyszą tak uciążliwe dolegliwości, że swoim cierpieniem usiłują się podzielić z całym światem, przysparzając rodzicom niemałych zmartwień.

Objawy ząbkowania  

Stomatolodzy do objawów związanych z ząbkowaniem zaliczają zapalenie dziąseł wokół wyrzynającego się zęba, zasinienie błony śluzowej oraz zapalenie ropne mieszka zębowego (Miądowicz-Owczarzak, 2013). Zwykle pojawiają się ślinienie, niepokój i zaburzenia snu.

Jak zapobiegać 

Starożytni medycy na dolegliwości związane z ząbkowaniem proponowali takie środki jak ząb żmiji, zielony jaspis, czy mózg zająca do pocierania dziąseł. Na szczęście współcześnie nie stosuje się aż tak drastycznych metod. Dziecko, chcąc złagodzić ból, często wkłada do ust palce i różne przedmioty, co może doprowadzić do zakażenia. Aby temu zapobiec, warto dawać mu do zabawy specjalne gryzaki. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór gryzaczków dla dzieci, od tradycyjnych wodnych, poprzez te z naturalnego drewna lub kauczuku, aż po przytulanki zawierające elementy przeznaczone do gryzienia. W EcoBobo można znaleźć między innymi gryzaki z drewna klonowego połączone z bambusowym śliniakiem od Lullalove. Gryzaki wodne, wypełnione wodą destylowaną, po schłodzeniu w lodówce przynoszą ulgę podrażnionym dziąsłom. Ich kolorowe różnorodne kształty dodatkowo stymulują koordynację wzrokowo-ruchową dziecka. Mama może również zastosować masaż dziąseł, wykorzystując tamponik nasączony rumiankiem lub przeznaczone do tego szczoteczki nakładane na palec z silikonowymi wypustkami, np. te z Jack N’Jil. Inną powszechną metodą jest aplikowanie żelów na bazie ziół o właściwościach odkażających i znieczulających.

Choć wymienione środki mogą zmniejszyć ból i sprawić, że wyrzynanie zębów stanie się łatwiejsze do zniesienia, warto pamiętać, że jest to normalny proces rozwojowy, który trzeba po prostu cierpliwie przeczekać.

DREWNIANY GRYZAK KLONOWY I BAMBUSOWY ŚLINIAK LULLALOVE

GRYZAKI WODNE NUVITA

Źródło: Miądowicz-Owczarzak, K. (2013). Problemy z ząbkowaniem u niemowląt–przegląd sposobów przeciwdziałania dolegliwościom. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 9(3), 295-299.

Napisz do nas